Урок трудового навчання. Читання. 1 клас

Тип уроку. Інтегрований

Тема. Ліплення композиції за мотивами української казки «Ріпка».

Мета. Формувати навички роботи з пластиліном  способом «витягування» з цілого шматка пластиліну і «примазування»  деталей до основи. Розвивати творчі здібності та вміння створювати композицію, мову учнів.

           Виховувати працелюбність, любов до усної народної творчості.

  Матеріал та інструменти. Ілюстрації до казки, зразки готових композицій, підкладні дощечки, пластилін, стеки, серветки, картон.

Хід уроку:

І. Підготовка робочих місць.

ІІ. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок

Починається урок

Будемо працювати старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у 1-В класі

Діти просто молодці!             (Привітання дітей)

ІІІ. Повідомлення теми і мети  уроку .

     Сьогодні у нас незвичайний урок з трудового навчання, на якому ми будемо продовжувати формувати навички роботи з пластиліном, та зустрінемося з чудовою гостю. А ім’я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з перших звуків назв тварин, (показую малюнки: корови, акули, зайця, кота, акули )

         На уроці ми  сьогодні будемо подорожувати у казку  та зустрічатися з різними героями .

( Діти розказують вірші)

Існує книг багато на землі

Вони цікаві мудрі і повчальні

Та кожен з нас дорослий чи малий ,     

Казки читає – дуже вони гарні .

 

Казка – це світ чарівний та незнаний ,

Казка – це диво , сповнене краси

Поринуть у казку – це ж бо так цікаво ,    

Це справді свято, радість для душі .

 

У казці –звірі свою мову мають ,

Дерева розмовляють, мов живі .

Добро і правда завжди зло долають            

Тому і люблять казку діти всі !

 

Зустріч з казкою — це свято,

Не було б її у нас,

Ми б не знали так багато.

Про новий і давній час.

 

Вступне слово вчителя

  • Кожен народ створив багато чудових казок. З перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви слухали їх у програмі «На добраніч, діти!»
  • А зараз ми запрошуємо вас у нашу казку, разом з казковим героями.

ІV.Інсценізація казки «Ріпка». 

1. В казку вирушим всі разом,

    Перешкоди всі пройдем,

    А хто буде сумувати,

    Із собою не візьмем.

   

   Дзвени гучніш, гучніш,

    І всім, хто любить казку,

    Допоможи скоріш.                                   

   

     Казочко, казко,

    Ти нас зустрічай,

    В гості до тебе

    Перший клас завітав.

Автор.

Десь на весну, на городі
Дід наш ріпку посадив
І за гарної погоди
Виросла, напевно, з хлів.

 

Діти. Дідусю, час ріпку рвати.

Дід. Чую, чую, любі дітки,

        Час вже рвати нашу ріпку.

         Запашна і соковита.

          Та яка ж вона велика!

         Ось візьму ріпку зелений чуб

(тягне) Гуп – гуп, гуп, гуп.

           Натрудився я за день
        А ріпка сидить в землі як пень.

         Ріпку вирвати я не зміг.

         Хто б мені ще допоміг?

         Погукаю я бабусю…

Дід. Ходи, бабусю, не лежи,

        Ріпку витягти допоможи.

Баба. Іду,іду.

Дід. Ось візьму я ріпку за зелений чуб.

Баба. А я діді за сорочку.

(Тягнуть) Гуп – гуп, гуп, гуп.

Разом. Ми трудились цілий день.

            А ріпка сидить в землі як пень.

Баба. Погукаю я онучку Міньку.

           Онучко Мінку, не лежи,

          Ріпку вирвати допоможи.

Онучка. Іду,іду!

Дід. Ось візьму я ріпку за зелений чуб.

Баба. А я діда за сорочку.

Онучка. А я бабу за торочку.

(Тягнуть) Гуп – гуп, гуп, гуп.

Разом) Ми трудились цілий день.

            А ріпка сидить в землі як пень.

Онучка. Погукаю я собачку Жучку.

                Собачко Жучко, не лежи,

               Ріпку витягти допоможи.

Жучка. Іду.іду.

Дід. Ось візьму я ріпку за зелений чуб.

Баба. А я діда за сорочку.

Онучка. А я баба за торочку.

Жучка. А я онучку Мінку за спідничку.

(Тянуть) Гуп – гуп, гуп, гуп.

Разом. Ми трудились цілий день.

            А ріпка в землі сидить як пень.

Жучка. Погукаю я кицьку Варварку.

               Кицька Варварка ,не лежи,

               Ріпку вирвати допоможи.

Варварка. Іду, іду.

Дід. Ось візьму я ріпку за зелений чуб.

Баба. А я діда за сорочку.

Онучка. А я бабу за торочку.

Жучка. А я онучку Мінку за спідницю.

Варварка. А я собачку Жучку за лапку.

(Тягнуть)Гуп – гуп, гуп, гуп.

Разом. Ми трудились цілий день

             А ріпка сидить в землі як пень

Варварка. Погукаю я мишку Сіроманку.

                    Мишко Сіроманко, не лежи,

                    Ріпку вирвати допоможи.

Мишка. Іду, іду.

Дід. Ось візьму я ріпку за зулений чуб.

Баба. А я діда за сорочку.

Онучка. А я бабу за торочку.

Жучка. А я онучку Мінку за спідничку.

Варварка. А я собачку Жучку за лапку.

Мишка. А я кицьку Варварку за хвостика.

(Тягнуть) Гуп – гуп, гуп, гуп.

Разом. Вирвали.

Дід. Працював я не марно

          Ріпка виросла гарна.

Разом. Запашна і соковита, Та яка ж вона велика.

Фізкульт хвилинка.

Зараз ми відпочинемо разом з героями казка «Ріпка».

  • Яка за висотою виросла ріпка?
  • Яка за шириною?
  • Давайте разом вирвемо ріпку.

Бесіда за казкою.

  • Назвіть головних героїв казки. Скільки їх було?
  • Хто прийшов перший рвати ріпку?
  • А хто останній?
  •  Хто був між дідом та онучкою?
  • Діти, а чому все-таки вдалося витягнути ріпку?

(Бо взялися за роботу гуртом)

  • Чого вона нас навчає?
  • Ось так і вам треба братися до праці гуртом, тоді у вас все вийде.

Девіз уроку. Разом.

Будемо працю любити

Та різні вироби робити!

    А допоможе нам старання

    На уроці трудового навчання.

V. Планування трудових дій відбір матеріалів та інструментів.

1. Зараз ми спробуємо виготовити сюжетну композицію з пластиліну дійових осіб казки «Ріпка».

- Працювати ми будемо в парах. Один з вас буде робити ріпку, другий мишку.

2. Повторення правил техніки безпеки та культури праці.

          1. Не розмахувати стеками, щоб не поранитись.

          2. Ліпити тільки на підкладній дощечці.

          3. Не залишати шматочки пластиліну на парті, не кидати їх на підлогу.

          4. Після роботи руки треба витерти серветкою і добре вимити.

        Перед виконанням практичної роботи слід нагадати дітям прийоми роботи з пластиліном. (Використовуються демонстраційні таблиці «Прийоми роботи з пластиліном»).

Прийоми роботи з пластиліном.

1)  Відрізування заготовки певної маси спеціальним пристроєм.

2)   Скачування кульки між долонями рук.

3) Розкачування заготовки циліндричної і конічної форми.

4)   З'єднування окремих деталей.

5)   Виконання заглиблення у заготовці

6)  Витягування виробів.

Фізкультхвилинка.

Пальчикові вправи.

КВАСИМО КАПУСТУ

Руками імітуємо відповідні рухи:

 Ми капусту шаткували! (двічі) - прямими, напруженими долонями імітуємо рухи сокири: уверх-униз.

- Солі в неї ми поклали!

(двічі) - пальці зібрані "щіпкою", "солимо капусту".

-  Ми капусту м’яли, дерли!

(двічі) - енергійно стискаємо пальці в кулачки, то одночасно на двох руках, то по черзі.

- Смачну моркву туди терли!

(двічі) - пальці однієї руки зжаті в кулак і здійснюють ритмічні рухи уверх-униз по долоні другої руки. Після цього міняємо руки.

IX.  Самостійна робота.

X.  Оцінювання виробів, відбір на виставку.

XI.  Підсумок уроку.

—  Чи сподобалося вам ліпити героїв казки

  • Що вам сподобалося на уроці?

Ось і пролунав дзвінок

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі .

Щиро дякую вам друзі.

  1. Прибирання робочих місць.

 

 

Я і Україна (природознавство)  3 клас
 Тема уроку: Тварини – частина живої природи. Різноманітність тварин у природі.
 Мета: ознайомити учнів з тваринами  як частиною живої природи, їх будовою, способом життя, різноманітністю видів;формувати вміння визначати істотні ознаки тварин; розвивати психічні процеси: мовлення, увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та порівнювати; виховувати пізнавальний інтерес та дбайливе ставлення до тварин.
Тип уроку: урок вивчення нових знань
 Обладнання: телевізор, ноутбук, підручник, мікрофон, скринька з конвертами, загадки.
 Зміст уроку

І. Організаційна частина
 Девіз уроку: (слайд1)

«Все на землі потрібно берегти

І птах, й звіра, і оту тварину,

                 Бо врешті ми лише  його частинка»

ІІ. Хвилинка спостережень (слайд2)
  Який зараз місяць, число і день тижня?

  • Яка температура повітря?

  • Який стан неба?

  • Чи є сьогодні вітер?

  • Чи є опади? Які?

  • Чи спостерігаються сьогодні інші явища природи?

ІІІ. Повторення  матеріалу.

Перевірка домашнього завдання . Тести.

ІV. Мотивація навчальної діяльності (слайд3)
 Любі діти! Коли ви відгадаєте загадку, дізнаєтесь про кого йтиме мова на уроці.

Вони повзають, стрибають,

В небі високо літають,

Добре плавають у воді,

Сірі, білі і руді,

Вони гавкають, пищать,

Кукурікають, сичать,

Можуть навіть покусати,

У барліг лягають спати,

Роблять гнізда, риють нори,

Ще й залазять у комори!

І великі, і малі,

Добрі й дуже-дуже злі,

Не живем без них і днини.

Ну, звичайно, це – ….тварини.

 V.  Вивчення  нового матеріалу
 1. Оголошення  теми уроку (слайд 4)
 Тварини – частина живої природи. Різноманітність тварин у природі.
 2. Очікувані результати : (слайд 5)

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Свою відповідь починайте так: «Від сьогоднішнього уроку я очікую…»
 Тож задачі нашого уроку:
-         довести, що тварини належать до живої природи;
 
-         розрізняти тварин одного і кількох видів;
 
-         знати особливі ознаки тварин.
 
3.Міркування учнів на тему «Тварини – жива природа» (слайд 6)
- На які дві групи поділяється природа? Поміркуйте і обґрунтуйте свої міркування.
 
-  Чому тварини належать до живої природи?
  Технологія «Мікрофон»
 Свою відповідь починайте так: «Тварини належать до живої природи тому , що вони…»
4.  Бесіда
-         Розгляньте малюнки із зображенням відомих вам тварин і скажіть, чим схожі між собою тварини? (слайд 7)
- Світ тварин багатий та різноманітний.
 -         Як ви гадаєте, де живуть тварини? (слайд 8)
 - Як переміщуються тварини? (слайд 9)

  •  Що потрібно тваринам для життя? Чим вони живляться?  (слайд 10)

А зараз ми зробимо мандрівку в царство тварин. Ви дізнаєтесь, що тварин різних видів вчені об’єднали в групи (Слайд 11) Різноманітність тварин у природі.
 5.  Робота в малих групах
 Капітан кожної групи підходить до столу і виймає зі скриньки конверт. У конвертах – назви кожної групи:
 1 група – «Комахи» (с. 134),
 2 група – «Риби» (с. 134),
 3 група – «Земноводні» (с. 135),
 4 група – «Плазуни» (с. 136),
 5 група – «Птахи» (с. 136),
 6 група – «Звірі» (с. 137).
 Завдання для груп.
  6. Опрацювати відповідний текст у підручнику і підготувати коротку доповідь за планом
              План
   1. Назва групи тварин.
   2. Навести приклад.
 3.  Особливості зовнішньої будови.
  4. Істотні ознаки цієї групи.
 VІ.   Фізкультхвилинка
1.  Доповідь кожної з малих груп. (слайди 12,13,14,15,16,17)

2.  Продовження бесіди
  Черви, молюски, раки та павуки – це окремі групи тварин (слайд  18)
 V. Закріплення та осмислення знань
 1. Чим корисні тварини для людей?(слайд19)

2.  Вибіркова робота (слайд20  )
 - Назвати тільки звірів
 3. Хвилинка – цікавинка (слайд 21)
 Рекордсмени у тваринному світі
 Найбільшим звіром України є зубр, жива маса якого може перевищувати 1т. Висота його 2 – 3м, тривалість життя – 27 років.
 4. Уявна подорож до лісу (слайд 22)
 - Кого із тварин ми можемо зустріти у лісі? Ми зараз потрапимо на екологічне засідання лісових мешканців.

Засідання лісових мешканців.

Сова: Добрий день, шановні мешканці лісу. Я розумна сова. Мене так називають тому, що я знаю про всі події, які відбуваються в лісі. Тільки очі в мене розташовані не обидва боки голови, як в інших, а поруч. Тому я дуже добре бачу. Лише у мене єдиної серед птахів є вуха, якими я гарно чую. Саме тому я працюю в екологічному комітеті лісу і слідкую за житловими умовами кожного з вас. А тепер дайте відповіді на мої запитання. Про те, що вам подобається в лісі, я питати не буду. Скажіть краще, що вам не подобається і що загрожує лісу?

Мешканці: Люди вирубують дерева, прокладають нові дороги через ліс, знищують рослини, на звірів і птахів полюють мисливці.

Сова: А як у лісі поводять себе невиховані люди?

Мешканці: Залишають після себе сміття, забувають загасити багаття, через що трапляються лісові пожежі.

Сова: Закінчилась люта зима. З настанням весни у вас з'явилось чимало турбот. Розкажіть про себе.

Заєць: Нас в Україні два види: заєць-біляк і заєць-русак. Влітку ми їмо траву, а взимку, коли сніг глибокий, їмо гілки кущів, кору дерев. Заходимо і в сади поласувати смачною корою яблук і груш. Ми дуже швидко бігаємо і стрибаємо. Коли я біжу, то попереду залишається великий слід від задніх ніг, а потім два маленьких від передніх. У нас дуже багато ворогів. Це і лисиці, і вовки, і собаки, і хижі птахи, і мисливці. Один мій порятунок - швидкі ноги.

Їжак: Замість шерсті моє тіло вкрито голками, яких шість-вісім тисяч. Ми їжачки - нічні тварини і полюємо на змій, мишей, жаб за допомогою нюху. Живимось тваринною їжею. А чому ж малюють нас з яблуками на голках? Вважають, що ми наколюємо на голки лісові яблука для того, щоб кислий сік, який стікає по голках на шкіру, виганяв бліх. Ці комахи-паразити дуже дошкуляють нам, а лапою дістатися до них ми не можемо.

Білка: При перестрибуванні з гілки на гілку ми долаєм відстань до 15 метрів, хвіст при цьому служить нам за парашут. Харчуємось горіхами, насінням шишок, жолудями, грибами, бруньками з дерев. Одна я можу запасти до 2 тисяч грибів, переважно маслят, а різної їжі запасаю до 15 кілограмів. Кожна з нас має декілька гнізд, а інколи до ЗО гнізд в різних місцях. Щоб наїстися і бути ситою, мені потрібно з'їсти насіння із 26 шишок ялини.

Лисиця: не дарма я в казках - найперша хитрунька. Хитра я й насправді. Одурюю птахів. Коли голодна і нічого не вполювала, лягаю на бік, очі закриваю і лежу наче мертва, не ворухнусь. Підлетить цікава ворона чи сорока і попаде до мене в лапи. Так і собак ми дуримо, коли не можемо від них втекти. Лапи у мене не мерзнуть ніколи, бо у шерсті, наче у черевиках, хвіст під час пересування править за руль. Гавкаю як молодий пес. Щоб бути ситою за день я повинна з'їсти 2 0 мишей.

Сова: Спасибі вам за розповідь. В цей складний час екологічний комітет лісу завжди вам допомагатиме. Бажаю вам гарно провести весняний і літній час.

5. Подумай! (слайд 23)
  - Які ти знаєш казки, героями яких є тварини?
  VІ. Рефлексія уроку (слайд 24)
 1. Вправа «Незакінчене речення»
 На уроці я зрозумів…
 На уроці я дізнався…
 Свою роботу на уроці оцінюю …
   VII. Підсумок уроку 1. Вірш (слайд 25)
 VІІ. Домашнє завдання( слайд 26)
 С. 131 – 137. Одне з завдань на вибір: спостереження за поведінкою домашньої тваринки (котика, собаки…) або намалювати свою улюблену тварину і скласти про неї коротку розповідь.

Математика     

Тема: Перевір свої знання. Узагальнення і систематизація знань учнів натуральних    чисел в межах 10. Яке значення має природа для життя.

Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів; розкрити значення природи в житті людини; розширювати світогляд; формувати вміння застосову­вати математичне мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, емоції учнів за допомогою створення ситуа­ції здивування, радості, зацікавленості, уміння долати труднощі; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, вміння бачити красу природи, спостережливість;створити умови для комфортної роботи учнів у класі.

Тип уроку: інтегрований з елементами інтерактивних технологій

Обладнання: малюнки тварин (кроля, зайця,кита, жаби, жирафи, слона) числові віяла, картки для «асоціативного куща».

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1.Привітання

Ми урок розпочинаємо

І за парти всі сідаємо.

Будемо  дружно працювати

Знання нові здобувати.

2.Мотивація навчальної діяльності, створення психологічного настрою

Гра «Мозковий Штурм»

  • Чи залежить життя людини від природи?

  • Що дає природа людині?

1.Повідомлення мети уроку

Сьогодні урок математики у нас буде незвичайний. Ми не тільки повторимо вивчений раніше матеріал з математики, а і розкриємо значення природи для життя людини. До кінця уроку ми повинні заповнити цей «Асоціативний кущ».

Слова в «Асоціативнім кущі» прикріплені до дошки зворотною стороною.

Девіз нашого уроку:

Міркуємо — швидко!

Відповідаємо — правильно!

Лічимо — точно!

Пишемо — гарно!

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

  1. Фронтальне опитування

Відгадаємо перше слово  за допомогою гри «Мікрофон».

  • Назвати число, що передує восьми.

  • Яке число отримуємо, коли додаємо один?

  • Назвати сусідів числа 6.

  • Скільки сторін має шестикутник?

  • 9 –це 5 і...

  • Назвіть наступне число після 6.

  • Скільки крил є у теляти й хоботів у лоша­ти?

  •  Назвати сусідів числа 6. (5 і 7.)

  •   Назвати числа, більші за 7. (8, 9, 10.)

  •  Назвати числа, менші за 8. (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.)

  • Ви молодці! Тепер я зможу відкрити перше слово «тепло».

  • Що нам у природі дає тепло? (сонце, дрова, газ, вугілля)

     2.Гра  «Назви склад числа».

Я буду називати цікаві факти із життя тварин, а ви назвете склад числа, яке почуєте у повідомленні.

  • Серце кита б’ється  9 разів на хвилину.

  • Доросла жаба з’їдає за своє життя більше 3 тон комарів.

  • Шия жирафа має 7 хребців як і в людей.

  • Найвища тварина на Землі – жирафа, її зріст сягає майже 5 метрів.

  • Слон – єдина тварина, яка має 4 коліна.

Ви молодці, добре справились  із цим завданням і ми можемо відкрити і наступне слово нашого « куща» (повітря).

-Чи може людина жити без повітря?

3.Гра «Мовчанка». Робота з числовим віялом.

Діти мовчки показують відповідь розв’язаного приклада.

1+4           4-2        6-3            10-5

1+3           5+3       6+4            7+2

Завдання виконали добре і тепер ми можемо відкрити наступне слово «вода».

  • Чи потрібна людині вода?

У народі дуже багато прислів’їв про воду.

  • Без води і борщу не звариш.

  • Без води і не туди і не сюди.

4.Робота в зошиті. Каліграфічна хвилинка. «Конкурс красунь».

Записати  цифри 7,3,8 по два рази.

Виконавши це завдання, ми змогли відкрити слово «Їжа».

-Що ми вживаємо в їжу? (овочі, фрукти, м'ясо,яйця)

 Фізкультурна пауза

 (відгадування загадки)

В клітці тваринка живе полохлива,

Добра, пухнаста, та дуже ляклива.

Вушка вона притискає свої,

Шурхіт усякий лякає її. (кролик)

Уявіть себе кроликами і пострибайте на обох ногах,

 а потім по черзі на правій       і на лівій (6-8разів)

  • Навіщо люди вирощують кроликів? (м'ясо,хутро)

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

  1. Робота за підручником. (С.46)

Завдання 1

-розгляньте малюнок.

- хто сховався за парканом?

-полічіть кроликів, які сховалися за парканом.

2. Бесіда з елементами розповіді.

-Яка дика тварина являється родичем кролика? (заєць)

Заєць у перекладі з старослов'янської мови означає «стрибyн». А він і справді вдатний стрибун. Задні лапи його майже вдвічі довші за передні й дуже сильні, завдяки чому він може робити стрибки в декілька метрів. Але він ще й чудовий бігун. У разі небезпеки негайно переходить до стрімкого бігу і досягає швидкості понад 70 кілометрів на годину.

Молодці! І з цим завданням ви впоралися. І ми можемо відкрити наступне слово «меблі».

-Із чого роблять меблі?

       Завдання2

Загадка.

Влітку у садочку

Зріє під листочком,

Восени, набравши соку,

Стане враз червонобоким. (яблуко)

  • Яку користь приносять яблука?

Англійське прислів’я говорить: « Одне яблуко вдень - і про лікаря можна забути». Отже, яблука  дуже корисні фрукти і їх треба споживати в їжу.

-Полічіть яблука, що впали.

- Де більше яблук – на дереві чи під ним?

Завдання виконано. Відкриваємо слово «житло».

  • Що саме використовує людина для будівництва житла? (дерево, глину,пісок,шкіру,лід)

Фізкультхвилинка

Пухнастеньке  кроленятко—

 

Довгі вушка, гарні лапки —

 

Повернулось вправо, вліво,

 

Головою покрутило.

 

Пострибало, потягнулось,

За морквинками нагнулось.

Завдання3 Робота в групах

Господарка кроленяток  Даринка розсипала намистинки. Допоможіть їх правильно зібрати, щоб відгадати слово.

І тепер ми можемо відкрити останнє слово «краса».

- Як людина створює красу із квітів і дерев?

2. Гра «Закінчи речення» Повторення  за «Асоціативним кущем».

  • Природа – це ….(Сонце, вода, повітря, Земля,рослини, тварини)

  • Людина тісно пов’язана з …(природою)

  • Природа дає людині ….(тепло, повітря,воду,їжу, меблі, житло)

  • Отже, природа дарує нам …(життя)

  • Природу потрібно …. (оберігати)

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

- Ось ми і дізналися, яке значення має природа для життя людини.

Підіб'ємо підсумок уроку.

Гра «Мікрофон»

- Що нового дізналися на уроці?

- Що найбільше вам сподобалося?

- Що робили ви на уроці?

 

 

 

УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА  ТА ПРАЦІ (інтегрований урок)   1 клас              

 

Тема.    Перша квітка весни - підсніжних. Будь природі другом. Створення весняної галявини з квітів.

 

Мета: Сприяти усвідомленню учнями потреби захисту зелених насаджень; вчити дітей самореалізовуватися, планувати свої дії, уза­гальнювати результати роботи.

Виховувати любов до природи, рідного краю. Розвивати мовлення, уяву, творчість.

Вчити працювати в групах, виховувати прагнення берегти рослини, зокрема перші весняні квіти.

  

Обладнання: ілюстрації із зображенням весняної природи, рослин , презентація .

 

Хід уроку

I. Організаційна частина. (Слайд 1)

Любі хлопчики й дівчатка.

Ви чому такі сумні?

Усміхніться квіточці.                                      

Хай вона росте.

Усміхніться гілочці.

Пташці і траві

А тепер ви подаруйте

Усмішку й мені

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ УЧНІВ.

Послухайте вірш-загадку і відгадайте,  яку пору року ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці.

Три брати ідуть по світу –  Слайд2

 Від зими назустріч літу.
Перший пройде – тане лід,
Другий пройде – всюди квіт,
Третій пройде – укрива
Землю шовкова трава!
Нерозлучні три брати.
Не стрічався з ними ти? 
(Березень, квітень, травень)

  • Що об’єднує всі ці місяці?

 

Розгадайте ребус. Слайд 3

Слайд№4

2. Творча робота. Скласти із карток - розсипанок речення.

Дунув легенький весняний вітерець і розсипав речення. Склади слова на своє місце.

 

довгоочікувана

прийшла

весна

нас

До

 

До нас прийшла довгоочікувана весна.

1. Фронтальне опитування.

  — На які три етапи можна розділити весну?(рання, квітуча, пізня)

  •  На яку пору року вона в цьому схожа?

—  Назвіть весняні місяці.

—  Чим весна відрізняється від інших пір року?

—  Назвіть ознаки весни. Слайд 5.6.7.8.9

2. Індивідуальне опитування. Сюжетно-рольова гра «Весняні місяці».

          Давайте трохи пофантазуємо і уявимо, що ми потрапили у казку і почули розповідь трьох братів-місяців: Березня, Квітня і Травня.

           І якось засперечалися вони, хто з них найрозумніший і найметлівіший, найкрасивіший і найбагатший. Послухаємо братів і спробуємо з'ясувати, хто ж з них правий.

            До дошки виходять три учні (це завдання з ними можна підготу­вати раніше). Кожен учень «захищає» свій місяць. Діти повинні прийти до висновку, що у природі усе взаємопов'язане, кожен місяць

Березень перші свої дні висилає навздогін лютому. Де-не-де зима ще залишає білі латки. Проте весна вже виспівує і дзвінкими струмочками, і веселим го­моном птахів. Серед усіх дерев найчутливіша до цьо­го співу красуня-береза. З піснею сонця настає її пробудження, вся вона повниться соком, розвиваєть­ся. Настає місяць оживання беріз..

Квітень. «Квітень воду приніс – спиши сіяти овес», - говорить народна мудрість. Водолій – так називають у народі квітень, місяць талої води і бурхливого льодоходу.

Травень. Назва цього місяця якнайтісніше пов'язана з вес­няною порою буйного росту трав. У давнину його на­зивали і по-російськи, і по-українськи «май», бо це слово здавна означає «зелень». Таку саму його назву зустрічаємо і в давніх приказках: «Май холодний — рік хлібородний», «Як на дощ багатий май — щедрий буде урожай».

II. Актуалізація опорних знань.

1.Установка на увагу.

Багато справ необхідно встигнути зробити весні за три місяці. Турботлива вона господиня. Багато квітів розквітає навесні

3. Постановка проблеми.

— Яка квітка розцвітає першою навесні? Відга­дайте загадку.

Я — перший розцвітаю серед гаю

І білий, наче сніг, я колір маю.

Хто я? Відгадайте?

Ви мене не ображайте,

Не зривайте, не топчіть,

Хочу довго-довго жити. То ж, хто я?

(П і д с н і ж н и к)

—  Про що просить підсніжник?

Сьогодні ми працюватимемо над цією проблемою.

 

- У кожної квітки є свої легенди. Послухайте  легенду про підсніжник

       Російська легенда стверджує, що одного разу стара Зима зі своїми супутниками Морозом і Вітром вирішила не пускати на землю Весну. Але сміливий Пролісок випростався, розправив пелюстки і попросив захисту у Сонця. Сонце помітило Пролісок, зігріло землю і відкрило дорогу Весні.

А ще одна легенда розповідає, що плакала Снігуронька, проводжала матінку Зиму. Йшла сумна, за нею стали всі тужити. Там, де йшла і плакала, торкаючи лози, виросли підсніжники - снігуроньки сльози.

 

В ч и т е л ь. А зараз подивіться інсценівку «Спокусливі квіти»

(Дійові особи: турист, лісник, підсніжник. Червона книга).

 

Ту р и с т.

Ну і що це за пригода?

Серед снігу, серед льоду.

Лютий ще не встиг піти,

А вони взялись цвісти?

Квітів я нарву в пакети.

Дома пороблю букети,

Віднесу їх на базар.

В свято жінки — це товар!

Принесуть ці квіточки

До кишені гривночки!

Л і с н и к.

Постривай, лишень чекай.

Жодну квітку не чіпай!

Як посмів, тебе питаю,

Рвати цвіт, що розцвітає?

Т у р и с т.

 Квіти ці ж бо лісові.

Чому рвати ви забороняєте мені?

Л і с н и к.

Не для тебе тут у лісі

Квітнуть квіти ці взялися.

Та яке ж ти право маєш,

Що красу таку зриваєш?

(Хлопчик-турист тікає, входять "Червона книга". підсніжник).

Ч е р в о н а  к н и г а.

О, Природо, ховай свої чари.

На прогулянку вийшли вандали.

Вони рвуть підсніжники,

Тільки б швидше наповнити тару.

Л і с н и к.

Невже в майбутньому на світі

Не буде квітнуть дивна квітка:

Така приваблива і ніжна,

Провісник березня - підсніжник?

П і д с н і ж н и к.

Я з'являюсь найпершим. Коли ще лежить сніг. Своїм гострим, як спис листям, я пробиваю землю і гордо виношу свою голівку. Таку велику силу мені дає мати-цибулинка, з якої я про­ростаю. Ні в якому разі не виривайте підсніжник з цибулинкою, бо я більше не виросту. А якщо вир­вати, то посадіть на клумбі.

Ч е р в о н а  к н и г а.

Тож не рвіть ви квітів, друзі.

Подивіться, там у лузі,

Кожної весни вам знову,

Дарують настрій свій чудовий.

Вміймо природу любити,

 Кожній рослині радіти,

Зупинімось — останній є шанс.

Ця планета не тільки для нас.

Підсніжник.

Не треба, не треба зривати квіток.

Бо нас залишилося дуже вже мало,

Для нас справжнє лихо у світі настало.

До "Книги Червоної" нас записали,

Щоб ше у майбутньому ми розцвітали.

{Дійові особи покидають місце виступу).

 

Учитель. Підсніжники занесені до Червоної книги України. Прошу всіх присутніх запам'ятати, що порушення закону про охорону підсніжників карається штрафом у 300 гривень, а за кожну зірва­ну квітку доведеться заплатити ще по 15 гривень.

4.  Фізкультхвилинка

5.Виротовлення квіткової галявини.

А зараз ми створимо з вами квіткову галявину.

(повторення правила  користування клеєм)

Об'ємна аплікація пролісків: покрокова інструкція

 

ІII. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

2.  Гра "Так чи ні".

  • Чи потрібно робити великі букети із польових та лісових квітів? (Ні).
  • Чи занесені підсніжники до Червоної книги? (Так).
  • Чи можна рвати квіти з корінням? (Ні).
  • А проліски занесені до Червоної книги? (Так).

- Чи карається штрафом людина за зірвані квіти підсніжника? (Так).

 

ІV. ПІДСУМКИ УРОКУ

Підсумкова бесіда

—  Про яку пору року говорили на уроці?

—  Які ознаки весни ви спостерігали у неживій природі?

—  Як змінились рослини з настанням весни?

—  Що нового ви дізналися на уроці?

—  Чому навчила нас зустріч із весняною природою?

 

Урок природознавства 2 клас

Тема: Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.

Мета: поглибити знання учнів про їстівні та отруйні гриби рідного краю; ознайомити з будовою гриба, показати значення грибів у природі та для людей; розвивати спостережливість, мислення пізнавальний інтерес, пам'ять; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання піклуватися про власне здоров я.

Обладнання: малюнки «Гриби», плакати: “Гриби - рослини”, “Гриби - тварини”, “Гриби - ?”,малюнок гнома,кошика, мультимедійна презентація.

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент (слайд2)

Пролунав і стих дзвінок,

Починається урок.

Вирушаємо у ліс –

Вітерець листа приніс.

Діти веселий гом приніс нам лист- запрошення,давайте прочитаємо його. (Учитель показує лист-запрошення на осінньому листочку з текстом: «Дорогі друзі! Завітайте до казкового осіннього лісу!».)

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Фенологічні спостереження  (слайд 3)

А яка ж сьогодні погода? Давйте охарактеризуємо погоду сьогоднішнього дня. Адже ми повинні знати, як вдягнутися в похід.(Діти характеризують стан неба, температуру повітря, наявність опадів, вітру.)

План спостережень

  • Назва пори року.
  • Назва місяця, історія її походження.
  • Дата, день тижня.
  • Тривалість дня і ночі.
  • Стан неба.
  • Температура повітря.
  • Опади та інші природні явища.
  • Зміни в житті рослин і тварин.

2.Повторення раніше вивченого матеріалу. «Карусель запитань» (слайд 4,5)

  • Чому рослини відносяться до живої природи?
  • На які 3 групи поділяють рослини? (Дерева, кущі, трав.рослини)
  • Які органи має рослина?
  • З якого органа рослини утворюються плоди?
  • Як розмножуються рослини? (Насінням і живцями)
  • Як поширюються плоди і насіння? (Тваринами, вітром, розкиданням свого насіння)
  • На які групи поділяються рослини за тривалістю життя? (Однорічні, багаторічні)

ІІІ Актуалізація опорних знань

  1. Слово вчителя (слайд 6)

Діти,  лісовий гномик запросив із собою друга  і заховав його у чарівну скриньку: «Хто заховався у чарівній скринці?»

Гра «Чарівна скринька».

І великі, і малі

Повдягалися в брилі,

І дощу ці одноніжки

Не бояться ані трішки.

Ліс — улюблений їх край.

А як звуться, відгадай! (гриб)

  • Подивіться, який красень! (слайд 7)

ІV. Повідомлення теми й мети уроку.

  1. Оголошення теми уроку.

Ви здогадалися тему уроку. Прочитайте тему нашого уроку.

(Деякі букви закриті грибочками. Діти читають, вчитель поступово відкриває).

ГР_Б_: ЇСТ_В_І ТА _ТРУ_НІ. П_ _ ВИЛА ЗБ_РАНН_ _РИБ_В Л-СІ

V.  Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні на уроці ми відправимось за грибами. Що ви хотіли б дізнатись про гриби?

- А нащо нам знання про гриби? (слайд 8) Висловте свою думку, продовживши речення: Гриби я буду вивчати, щоб знати , ... (...які гриби можна збирати; ...як правильно збирати; ... в яких місцевостях можна збирати гриби; ... які гриби можна їсти; ...)

VІ. Актуалізація опорних знань учнів

     Вправа Мікрофон (слайд9)

-  Діти, подумайте, гриби – це жива чи нежива природа?

- Давайте  спочатку згадаємо ознаки живої природи. Назвіть швидко і чітко ознаки живої природи, передаючи“ мікрофон” один одному. Кожний з вас має назвати одну ознаку, не повторюючи названі. (Народження, дихання, живлення, ріст, розмноження, відмирання.)

- Які з названих ознак притамані грибам? (Гриби ростуть, розмножуються, а отже і живляться, дихають, народжуються, вмирають.)

VІІ. Вивчення нового навчального матеріалу

1. Технологія Обери позицію

          На стінах класу розміщено плакати: Гриби - рослини, Гриби - тварини,Гриби - ?

Згадайте, кого ми відносимо до живої природи? (Людей, тварин, рослин).

(Не рослини, бо не мають листя, гілочок, квітів.

Не тварини, бо не пересуваються, не мають голови, хвоста.)

      Довгий час вчені не могли визначити, до якої ж групи живих організмів належать гриби. Їх вважали морськими тваринами, травою без квітів. І лише в кінці 18 ст. вирішили, що гриби – це окрема група живої природи. (Слайд 10)

      Тепер ми знаємо, що до живої природи відносяться люди, тварини, рослини і гриби. Запам’ятайте це!

      Сьогодні на уроці ми дізнаємось про різноманітність грибного царства, будемо вчитися розпізнавати отруйні та їстівні гриби, дізнаємось, як правильно їх збирати. А також поміркуємо, для чого потрібні гриби і як їх охороняти.

 

Фізкульт хвилинка ( В лісі подув легенький вітерець.З дерев полетіли жовті листочки. Присядемо і відпочинемо,спостерігаючі за ними.)(слайд 11)

V. Сприйняття й усвідомлення матеріалу

1. Вступна бесіда.                   

- Які гриби ви знаєте?

2. Розповідь вчителя з використанням мультимедійної презентації

      На світі існує понад 100 тисяч видів грибів, але їстівних серед них небагато. У лісах України росте близько 100 видів.

     Які ж гриби можна знайти в осінньому лісі? Подивіться, які фотографії підготували вам гноми. (Слайд: гноми з кошиками.)

    Опеньки, печериці, грузді, лисички, підберезники, білі гриби збирають у вересні.Із жовтневого асортименту грибів вибувають тільки дощовики.

    У листопадовому лісі найчастіше зустрічаються опеньки, але трапляються й маслюки і рядовки. Завершують грибний сезон зелениці та зимові гриби, їх можна назбирати ще у грудні.(Демонстрація слайдів).

3. Будова гриба. (слайд 12,13)

У лісовій школі маленькі гномики вивчають гриб за такою моделлю:головна частина кожного гриба – грибниця. Вона служить для живлення гриба та прикріплення до ґрунту. Із грибниці виростає ніжка та шапка гриба. Шапка і ніжка – це плодове тіло.

Чим схожі і чім відрізняються гриби?(слайд 14)

 

Фізкультхвилинка

      Тепер боровичок запрошує вас відпочити.(слайд15)

VІ. Сценка Казка «Під грибком»

Музика дощу (слайд 16)

VІІ. Правила збирання грибів. (мультимедійної презентації)

Запам’ятайте, діти! Найпростіший засіб уникнути грибних отруєнь – збирати лише ті гриби, які тобі добре відомі й обов’язково під наглядом добре з цим обізнаної людини.

Розповідь вчителя.Треба пам’ятати й правила збирання грибів.Найкраща пора для збирання грибів – світанок. Рано-ранесенько ще немає сонячних зайчиків, гриби помітніші. Легко їх розшукувати також при росі – намокла шапинка блищить, і її можна помітити здалеку.Гриб найкраще зрізати ближче до землі, якщо ж виривати то можна пошкодити грибницю, а нові гриби виростуть на пошкодженій грибниці не скоро.У пошуках грибів не треба переривати лісову підстилку з листя. Цим також можна пошкодити грибницю, змінити температуру, вологість ґрунту і гриби на цьому місті довго не ростимуть.

Не слід брати дуже дрібні гриби, за ними можна прийти через день-два, коли вони підростуть.

Неїстівні, сумнівні, отруйні,а також старі гриби збивати і роздавлювати недопустимо: їх поїдають лосі, білки, глухарі та інші лісові тварини.

Гриби – цінний продукт харчування. Недарма в народі їх звуть лісовими овочами,

лісовим м’ясом, лісовим хлібом. У грибах багато білків. У їстівних грибах

виявлено багато вітамінів, мінеральних речовин, залізо, калій, йод, кальцій тощо.

 

 Загадки               (за мультфільмом)

А які тільки бувають гриби! Їх сила-силенна найрізноманітніших! Такі гриби

привабливі, так цікаво їх збирати, - бо вони ж ховаються, ніби в піжмурки з тобою грають! Спробуйте відгадати, хто з них хто.

 

VІІІ. Робота з підручником.

Розгляньте малюнки на с.45 підручника та скажіть, про які гриби не згадувалося в загадках.

ІХ.   Узагальнення та систематизація знань.

  1. Гра «Їстівні-неїстівні» Гноми бажають перевірити, як ви засвоїли вивчений матеріал. Вилучіть малюнки тих грибів, які не можна брати в кошик. (На дошці малюнки всіх розглянутих грибів.)
  2. Повторення будови гриба.

Х. Підсумок уроку (слайд17)

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  1. Що корисного ви взяли для себе з уроку?
  2. Що ви дізналися нового?
  3. Що вам сподобалося на уроці?
  4. Який ваш настрій наприкінці уроку?

ХІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати ст. с.53-54